PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Pondělí 01.06.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Řeka Moravice

Řeka Moravice
Řeka Moravice
Helwigova mapa Slezska z roku 1561 ji nazývá Mora. Komenského mapa Moravy a opavského vévodství z roku 1627 uvádí německý název Mohr a český Morawice. V Urbáři panství hradeckého z roku 1574 čteme, že řeka napájela 6 velkých rybníků, rozložených mezi Hradcem a Brankou. Lov ryb byl tehdy zdrojem příjmu pro vrchnost, některé úseky se pronajímaly.

Moravice pramení na příkrých svazích Velké kotliny pod Vysokou holí v Hrubém Jeseníku v nadmořské výšce 1464 m. Její tok je 106 km dlouhý, až po soutok s řekou Opavou, která je o 10 km kratší. Také šířka obou řek je při soutoku rozdílná, Moravice má 21 m, kdežto Opava 12 m. Z celkové délky jejího toku se 53 % nachází na území opavského okresu a odvodňuje 27,5 % jeho plochy. Na řece je 12 jezů. Od Kružberské přehrady po Žimrovice tvoří 36 hluboko zaklenutých meandrů. Téměř po celé délce má Moravice charakter horské řeky. U ústí do Opavy činí průměrný průtok 8 m3/s, minimální průtok 1 m3/s, maximální 500 m3/s. Zprava přijímá potoky Lomnice a Hradečná, zleva melčský Meleček a říčku Hvozdnici, kromě četných menších. Umělé vodní nádrže byly na Moravici projektovány již v letech 1908 a 1932, k realizaci však došlo až v poválečném období výstavbou Kružberské přehrady v letech 1949 - 1956. Její přehradní zeď je 285 m dlouhá, 36,5 m vysoká, vodní hladina má délku 10,5 km, plochu 286,7 ha, objem vody činí 35,5 mil.m3 vody.
Přes Hradec vedou 2 větve skupinového Kružberského přivaděče do Ostravy, dlouhého 45 km, z toho 12 km vedeného tunelem. V 19. století využívaly vodní energie řeky četné vodní mlýny a pily, v úseku nynějšího Hradce stály nad Žimrovicemi mlýn Rozsochacký, Albrechtický a Domoradovský, v Žimrovicích stál Šulcův mlýn a pila a v Brance byly 3 mlýny: největší a nejstarší Bilerův, Trňák a Šibeňák (na území nynějšího podniku Brano). Od roku 1891 roztáčely vodní turbíny kola strojů v papírnách v Žimrovicích a až do roku 1966 se po řece plavilo až z padesátikilometrové vzdálenosti do závodu dříví.
S dostavbou druhé přehrady Slezská Harta a s jejím napuštěním klesl průtok vody v Moravici na třetinu. Proto provádí od roku 1995 Povodí Odry úpravu řečiště od Braneckého splavu až po Stránku v délce 2,2 km. Šířka nového koryta je pouze 13 m a průměrná výška vodní hladiny 22 cm se spádem toku 13 stupňů. Upravené břehy se zpevňují lomovým kamenem. Toto opatření - revitalizace - mají řece vrátit její bývalý vodní život, v důsledku soustavného znečisťování domovními spalšky během posledních 20-ti let téměř zcela vyhynulý.
Řeka Moravice
Řeka Moravice

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE


Typ záznamu: Vodní tok
AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 56, 14.08.2003 v 07:49 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
      TURISTIKA