PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Sobota 29.02.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Pamatujete si Jiřího Pospíšila?

Muzikant, tanečník, upravovatel, organizátor a především jedinečný zpěvák lidových písní Jiří Pospíšil by letos 3. července oslavil osmdesáté narozeniny.

Do českého folklorismu se vepsal jako jedna z nejpozoruhodnějších osobností.

Jiří Pospíšil v roce 2002
Jiří Pospíšil v roce 2002

Už ve dvaceti letech (1947) se stal spolu s Františkem Bonušem a dalšími učiteli - tělocvikáři zakládajícím členem Souboru písní a tanců Josefa Vycpálka. V rámci tohoto souboru vznikla roku 1960 zásluhou skladatele Jaroslava Krčka tzv. Malá muzika. To již byl soubor zcela jiného typu, mnohem menší (jen čtyři smyčce) a svým pojetím lidové hudby se mnohem více přiblížil lidové přirozenosti a vkusu. Jiří Pospíšil byl hlavním zpěvákem této muziky, jeho znamenitou partnerkou ve zpěvu i v tanci zde byla mimo dalších budějovická folkloristka Zorka Soukupová. Ze spolupráce bratří Jaroslava a Josefa Krčků jako autorů s Jiřím Pospíšilem jako interpretem vzniklo v té době mnoho pěkného.

Jiří Pospíšil byl také po určitou dobu svého zrání zpěvákem, kontrášem i primášem v pražském Slováckém krúžku a působil i v Armádním uměleckém souboru.

Roku 1967 spolu se skladatelem Jaroslavem Krčkem a s choreografkou Alenou Skálovou založil vynikající soubor Chorea Bohemica a působil v něm jako sólový zpěvák a tanečník. To byl stylový posun od čistého folkloru směrem k velmi originální divadelní stylizaci a lze říci, že po umělecké stránce se jednalo o vrcholné období.

Po generační výměně v Choree Bohemice si Jiří Pospíšil založil vlastní "Malou českou muziku Jiřího Pospíšila" a jí se věnoval posledních dvacet let svého života. Základ repertoáru i muzikantského obsazení zůstal stejný jako v původní "Malé muzice", takže byl vlastně Pospíšil srdcem této muziky po více než čtyřicet let.

Malá muzika v BBC, 1961  zleva: O. Berger, K. Weber, F. Jiříček, Jar. Krček,  Z. Soukupová a J. Pospíšil
Malá muzika v BBC, 1961
zleva: O. Berger, K. Weber, F. Jiříček, Jar. Krček,
Z. Soukupová a J. Pospíšil

Už od čtyřicátých let byl pravidelným účastníkem i organizátorem Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici i dalších festivalů a soutěží. Pedagogicky i autorsky spolupracoval s mnoha českými i moravskými soubory - jako rodák z Vysočiny, z Havlíčkova Brodu, měl porozumění a cit jak pro českou, tak pro moravskou lidovou píseň. Pěkně na něj vzpomínají například v souboru Vsacan, pro nějž vytvořil půvabné taneční pásmo o zbojníku Vojtkovi.

Pro Český rozhlas natočil množství nahrávek, přesné číslo by se vyšplhalo k několika stovkám. Plodná byla především spolupráce s plzeňským rozhlasem, v pořadu "Hrají a zpívají Plzeňáci" zněl jeho podmanivě zastřený lidový tenor velice často. (Kdo nikdy neslyšel jeho nahrávku "Letěla husička" nebo duo se Zorkou Soukupovou "Budějice, Budějice"?) Jako autor připravil řadu relací, naposledy pro budějovický rozhlas sérii pořadů "Zdráva buď, muziko".

Na počátky tvůrčí spolupráce s ním vzpomínal na jednom z koncertů skladatel a dirigent Jaroslav Krček:
"Já jsem přišel tenkrát z Budějic do Prahy studovat na konzervatoři, to se psal rok padesát devět. Asi tak rok předtím jsem jel na premiéru Vycpálkovců jako člen budějovického souboru. Tak si sedím ve Vinohradském divadle, na scéně tancovali "Husary", viděl jsem do orchestřiště. Tam stál člověk a zpíval "Bělohrádek, Bělohrad", a měl takovej pro mě tenkrát zvláštním způsobem zastřenej hlas, takovej hezky zastřenej hlas. Já jsem tenkrát zatoužil mít v souboru takovýho člověka, kterej umí písničku takhle krásně podat, s takovým zaujetím a s tím zastřením, který se mi líbilo. Ta touha se mi pak vyplnila. ... Když mě zatáhli k Vycpálkovcům, řekl jsem si, já tady udělám takovou malou muziku, dvoje housle, violu, já si zahraju basu a přidělte mi toho zastřenýho zpěváka..."

Nedožité osmdesátiny Jiřího (Ici) Pospíšila si připomeneme v úterý 29. května 2007 v 19:30 v pražském Atriu na Žižkově (Čajkovského 12). Oslavíme i dvoje další kulatiny. Zpívá a hraje Malá česká muzika Jiřího Pospíšila, soubor, jemuž Jiří Pospíšil věnoval posledních dvacet let svého života. Dále zpívají všichni přítomní.

Tento článek v originále:

text: Jakub Sršeň (současný vedoucí Malé české muziky Jiřího Pospíšila, www.mcmjp.unas.cz)
foto: archiv MČMJP

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 20.05.2007 v 22:48 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA