PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Pondělí 28.09.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Jihočeská Maříž láká na originální keramiku a přírodu České Kanady

Co kus to originál! Hravé, pestrobarevné, imaginativní, abstraktní i lyrické motivy mařížské keramiky zdobí domácnosti po celém světě. Ručně malovaná autentická keramika ročně přiláká do malé jihočeské obce na samých hranicích s Rakouskem tisíce domácích i zahraničních návštěvníků.

Víska vzdálená tři kilometry od renesančních Slavonic, usilujících o zápis na Seznam památek UNESCO, až na tři domy nepřežila období normalizace. Její novou kapitolu začali psát hned v roce 1989 Kryštof a Markéta Trubáčkovi, kteří ze země vydupali originální styl keramiky a s ní i značku Maříž - autorská originální keramika s.r.o.

"V současné době už nejde jen o dílnu, pec a prodejnu. Podařilo se nám vybudovat soubor stavení v původním vesnickém duchu, kde nabízíme restauraci, ubytování a celkové relaxační zázemí Oáza Maříž pro návštěvníky tohoto místa," vypočítává Markéta Trubáčková, profesí architektka.

A turistů přijíždí mnoho: vedle mařížské keramiky je láká rovněž svěží příroda oblasti, pro kterou se vžilo označení Česká Kanada.

Půvabné, ručně malované šálky, talíře, květináče, keramické dlaždičky nebo mísy vyrábí mařížská dílna v počtu několika tisíc kusů ročně. Vedle tuzemských zákazníků, pro které je "Maříž" pojmem, si originální artefakty koupili návštěvníci z Japonska, Brazílie, Spojených států... "Asi nejdále naše keramika putovala do Austrálie či Los Angeles v USA. Dokonce si naši keramiku koupila i islandská zpěvačka Björk." líčí Markéta Trubáčková.

Motivy, které rozvíjejí profesionální výtvarnice, mají často oporu v přírodě nebo z říše fantazie a pohádek. Keramika tak dokáže oslovit jak dospělé, tak děti - k nejzdařilejším patří namátkou realizace obkladů do koupelny pražského bytu s tématem Tracyho tygra od Williama Saroyana nebo variace na romány Julese Vernea. Z výčtu je patrné, že k charakteristickým znakům mařížské keramiky patří barevnost a laskavý humor.

A přírodní motivy v podobě domácích i divoce žijících zvířat, stromů a květin? Za inspirací malířky nemusejí chodit dál než na pár metrů od dílny v Oáze. Maříž se nachází v překrásném kraji lesů, rybníků, malebných vesniček, kulturních památek a historických skvostů na česko-rakouské hranici. Přímo k Oáze vedou turistické stezky, cyklistické stezky, hippostezky a v zimě udržované běžecké tratě.

I v zimě na běžkách mohou do dílny přijet zájemci, kteří si chtějí pomalovat vlastní hrneček či jinou keramiku. Pracovníci rádi zašlou hotový hrneček poštou nebo si jej zájemci mohou vyzvednout v některém z obchodů keramiky Maříž. V těchto letních dnech jsou mařížská keramická dílna a prodejna keramiky otevřeny každý den od 8:00 do 20:00. Stejné otevírací hodiny mají také dva originální kamenné obchody Maříž - autorská originální keramika s.r.o. ve Slavonicích. Maříž má obchod i pražském Braníku.

A ještě jeden tip pro turisty: z vesničky návštěvníky zavedou trasy například na trojmezní kámen - místo historické hranice Čech, Moravy a Rakouska nebo Hrad Lanštejn - jednu z nejrozsáhlejších a nejlépe uchovaných zřícenin u nás. Turisté mohou zavítat i k našim jižním sousedům do rakouského přírodního parku v údolí Dyje.

Více informací:

http://www.keramika-mariz.cz

Keramika Maříž
Zveřejněno 11.08.2007 v 08:40 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA