PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Sobota 04.04.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Premiér odstartoval pražský folklorní maraton

Praha 29.4.2007. 4.Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark, na kterém se představí třináct zahraničních a čtrnáct našich souborů, byl včera večer slavnostně zahájen na pražském Ovocném trhu za účasti předsedy české vlády Mirka Topolánka a dalších hostů.
slavnostní zahájení

Více než šestihodinový program na velké scéně v sousedství Stavovského divadla a rektorátu Univerzity Karlovy začal již odpoledne za velkého zájmu návštěvníků, kterých se v hledišti až do pozdního večera vystřídalo několik tisíc.

diváci

Jako první se představil soubor RANCHO FOLCLÓRICO DE MONCARAPACHO z jihu Portugalska, zaplněné hlediště potom přivítalo tanečníky a tanečnice skupiny LIN´AN FOLK ART GROUP z Číny. Slovenské tance z Kysuce, Liptova a Horehroní tancovali chlapci a děvčata ze souboru KYSUČAN za doprovodu "huslové muziky" a GERNÁTOVCI zazpívala za doprovodu tradičních slovenských píšťal, fujar a gajd. Do začátku slavnostního zahájení ještě předvedli tanečníci souboru VRTEK z Opavy tance z opavského Slezska a izraelský folklor představil soubor HORA JERUZALEM. Temperamentní latinoamerické tance a melodie souboru EXPRESION z Ekvádoru vystřídalo výborné představení Souboru písní a tanců HOŘEŇÁK z Lázní Bělohrad a folklorní podvečer vrcholil vystoupením tanečníků souboru FA PRI HRAMU SVETI DJORDJE z Bělehradu.

Pražský folklorní festival zahájily slavnostní fanfáry a šestidenní program odstartoval krátkým pozdravem předseda české vlády Mirek Topolánek. Premiér ocenil uspořádání festivalu v našem hlavním městě, připomenul význam lidového umění, folkloru pro udržení národní identity, ale i jako prostředek vzájemného poznávání a porozumění mezi státy. "Ti, kdo pěstují folklor nebo mu fandí, se snáze navzájem dorozumí a pochopí." Účastníky i návštěvníky festivalu ještě pozdravil Petr Hejma, starosta Městské části Praha 1, místopředsedkyně Správní rady Nadace ČEZ Soňa Kvítková, člen prezidia festivalu a předseda Tradice Jan Šlajs a předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica. Po slavnostním zahájení se předseda vlády pozdravil a diskutoval s řadou vedoucích a členů zahraničních i našich souborů.

zahájení

Zahájení 4. MFF Pražský jarmark se zúčastnila ještě řada hostů, mezi nimi ministr vlády ČR Cyril Svoboda, velvyslankyně Čínské lidové republiky J.E.Huo Yzhuen, hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík, náměstkyně ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Eva Bartoňová, emeritní místopředseda vlády Miroslav Grégr a další představitelé.

večerní hlediště

Ve večerním programu ještě vystoupily soubory URALSKAJA VĚČORA z Ruského Jekatěrinburgu, folklorní soubor ČTYŘLÍSTEK z nového Strašecí a Mexický HUEYITLATOANI z Milpa Ata.

Po celou dobu prvního dne festivalu návštěvníci obdivovali umění a šikovnost řady řemeslníků a lidových umělců ve více než 40 stáncích Jarmarku.

Drahomíra Urbášková

Dnes ve 14 hodin začíná průvod zahraničních i našich souborů ze Staroměstského náměstí.

Dušan Macháček

Zveřejněno 29.08.2007 v 23:16 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA