PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Pondělí 24.02.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

DTK - mezinárodní dílna - Muzičky 2007 Praha

DNY TRADIČNÍ KULTURY
Stručné zhodnocení akce DTK - mezinárodní dílna - Muzičky 2007 Praha

Termín konání: 14. - 16. září 2007

Místo konání: DDM (Dům dětí a mládeže), Karlínské Spektrum, Praha 8
Garant akce: Jozef Harčarik, ředitel hudebního festivalu - Setkání lidových muzik, Praha
Počet účastníků: 4 dětské muzičky v hudeckém obsazení

Raslavičanik - Horní Šariš, obec Raslavice - 3 primy, 1 kontry, 1 basa
Kopaničiarik - Slovenské Kopanice, Myjava, 1 prim, 1 druhé housle, 1 kontry, 1 basa
Kopaničárek - Moravské Kopanice, Starý Hrozenkov, 1 prim, 1 druhé housle, 1 kontra, 1 basa
Malá muzika - ZUŠ Praha 8, oblast Valašských Klobúk, 1 prim, 1 druhé housle, 2 kontry, 1 violončelo

Generální lektor: Radomír Golas, ředitel hudebního festivalu - Setkání cimbálových muzik
Valašského království
Franek Jozef - lektor - Raslavičanik, Slovensko
Mikláš Milan - lektor - Kopaničiarik, Slovensko
Rapant Jan - lektor - Kopaničárek, Morava
Staněk František - lektor - Malá muzika, Praha

Počet účastníků: 19 účastníků, 5 lektorů, 4 osoby doprovodu, 1 řidič

Štáb - FoS ČR: Pšenica Zdeněk - předseda, Harčarik Jozef - garant akce, Zorbičová Jarka - tajemník projektu, Zemanová Viera - zdravotnické zabezpečení, Mikunda Jaroslav - organizace

Celkem: 34 osob

Doprovodné akce: Návštěva Hradu s odborným výkladem
Společenské hraní ve Velechovské vinárně, Spořilov

Závěrečné vystoupení na X. ročníku festivalu - Jižní město zpívá hraje a tancuje. Presentace vlastního regionu jednotlivých muziček a na závěr společné hraní, kde se střídali pouze primášové muziček. Ostatní hráli bez notových podkladů.

Ubytování bylo zajištěno v hotelu FORTUNA RHEA, V úžlabině 19, Praha 10 - Strašnice v hotelových buňkách 2+3 se sociálním zařízením a snídání.

Obědy a večeře byli společné v restauračním zařízení SNACK Restaurace v Jeruzalémské ulici, Praha 1. Bylo podávané jednotné menu v odděleném salónku.

Druhá mezinárodní dílna dětských lidových muzik byla uskutečněna v rámci DTK byla uspořádaná FoS ČR prostřednictvím hudebního festivalu Setkání lidových muzik a jeho ředitelem Jozefem Harčarikem za spolupráce pracovníku FoS ČR.

Horní Šariš z oblasti Raslavice na Východním Slovensku (Raslavičanik), Slovenské Kopanice z oblasti Myjavy, významného to regiónu nezapomenutelného primáše Samka Dudíka (Kopaničiarik), Moravské kopanice z oblasti Starého Hrozenkova zastupovala muzička Kopaničárek. Pražská Malá muzika pro tuto dílnu zvolila hudební materiály z oblasti Valašských klobouk.
Po vzájemné dohodě lektoři jednotlivých muziček pro tuto tvůrčí dílnu připravili materiály pro hraní v hudeckém obsazení. Po rozehrání ve vlastních sekcích, postupně odborní lektoři seznamovali ostatní muzičky se specifickými prvky z jednotlivých regionů. Lektoři se ukázali, že jsou odborně na výši, se znalosti věci příslušných regionů, jejich zvláštnosti a jejich typické presentace.
Velikým přínosem byla příprava notových materiálů již doma s rozepsáním pro jednotlivé nástroje a osobní vedení zkoušky lektorem příslušného regionu. Odpadli veškeré diskuse, protože co bylo v notách, to bylo dáno a na lektorovi zůstávalo citlivě a erudovaně to malým muzikantům vysvětlit a popřípadě i předvést. Lektoři právě prokázali při společenském posezení a hraní jednotlivých muziček každé zvlášť a ve finále také dohromady, že umějí také vzít za správný konec a společně, když ne na svých vlastních hudebních nástrojích zahrát pro všechny přítomné.

Velice dobrá spolupráce byla i při samotné secvičné, kde každý lektor si kontroloval to správné hraní a nasazení jednotlivých nástrojů včetně společných nástupů, respektování zpěváků a sebe navzájem. V průběhu Muziček, nebylo znát nervozitu ani mezi lektory ani mezi účastníky a ani mezi organizátory celé akce. Spíše byl patrný respekt a úcta navzájem. Projevil se i motivační prvek, a to i když účastníci nebyly věkově vyvážení, přesto svým přístupem a zájmem o věc dokázali, že podobné akce jsou potřebné, mají smysl a jsou nedílnou součástí každého z nás.

Velikým přínosem kromě společné návštěvy Hradčan bylo společné muzicírování ve Velechovské vinárně a společné vystoupení na festivalu Jižní město zpívá hraje a tancuje.

Ten první přínos - žádná učebna, zkušebna či samostatné hraní nemá takový význam pro budoucí rozhled a kvalitu samotného hudebního projevu, jako konfrontace mezi jednotlivými muzičkami, ale především bezprostřední kontakt s publikem, které zatleská, přidá se ke společnému zpívání a občas pronese i nějakou připomínku, která může posloužit jako podnět pro další práci. Podle ohlasu publika lze konstatovat, že to byl vynikající souběh součinnosti kvalitní práce v jednotlivých mladých kolektivech se zaměřením na lidovou kulturu a jejich presentace na veřejnosti.

Samotné nacvičování mělo zákulisní zabezpečení formou občerstvení a možnosti diskuse k probíhající dílně malých muzikantů. Občerstvení zabezpečil FoS ČR a kuchyňské vybavení zabezpečil DDM konkrétně pí. Šimánková.

Na závěr je nutné poděkovat Františkovi Hlucháňovi, že umožnil v rámci festivalu Jižní město zpívá hraje a tancuje presentovat tvůrčí výsledek dílny Muzičky 2007 v podobě společného vystoupení v režii J. Harčarika, který tento festival režíroval. Také je na místě poděkovat za poskytnutý oběd a občerstvení v rámci festivalu.

Z celé akce byla pořízena fotodokumentace, která bude vydána na CD pro všechny účastníky mezinárodní dílny včetně vystoupení na festivalu JMZHT.

Za tuto dílnu muziček je potřeba poděkovat všem účastníkům, lektorům a organizátorům za celkový nadstandardní přístup. Je škoda, že to bylo tak krátké.

Obálka k DTK
Obálka k DTK

V Praze, Jozef Harčarik, garant akce

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 23.09.2007 v 23:55 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA