PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Středa 26.02.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Kdo bude vystupovat v programu koncertu Zpíváme pro radost

Zpěváčci, Slávici o orchestry pro koncert Zpíváme pro radost

Uvádíme krátké informace o Zpěváčcích a Slovenských Slávicích, kteří budou vystupovat v programu koncert Zpíváme pro radost.

Kristýna Daňhelová

Kristýna Daňhelová, narodila se v 1993 v Uherském Hradišti
Tíhla odmalička k muzice. V její zálibě ji vydatně podporovali rodiče. Ve školce začala chodit do Hradišťánku a zúčastňovala se různých pěveckých soutěží. Nejčastěji to byla soutěž Zazpívej slavíčku, ve které několikrát vyhrála.
Před třemi lety zvítězila v pěvecké soutěži v rámci MMF Kunovské léto. Zúčastnila se i soutěží v populárním zpěvu v rámci hudební školy YAMAHA. Od druhé třídy se věnuje klasickému sólovému zpěvu na Základní umělecké škole v Uherském Hradišti.
Za svůj největší úspěch a největší zážitek však považuje vítězství v letošním ročníku Zpěváček 2007. K jejím dalším zálibám patří hra na kytaru, tanec a návštěvy různých kulturních akcí.

Aneta Ručková

Aneta Ručková, narozená v roce 1992 ve Valašském Meziříčí.
Zpívá od svých šesti let.. Zúčastnila se již mnoha soutěží a za svůj největší úspěch považuje 1. místo v celostátním kole pěvecké soutěže Základních uměleckých škol ve Šternberku. Třikrát se účastnila soutěže Zpěváček a pokaždé postoupila do národního kola ve Velkých Losinách, kde v tomto roce obsadila 2. místo.
Aneta je členkou cimbálové muziky Světlina. V ZUŠ v Rožnově pod Radhoštěm navštěvuje druhým rokem pěveckou výchovu a již sedm let se učí hrát na klavír. Chodí i do pěveckého sboru (schóly) a zpívá v okolních kostelech při mších. Jejích zálib je mnohem víc: "Jsem v kroužku volejbalu, ráda jezdím na kole, sportuji, čtu, plavu, vařím, jím, zpívám a pracuji s počítačem."

Barbora Šedivá

Barbora Šedivá, narodila se v roce 1993 v Karlových Varech.
Je všestranně umělecky nadaná. Chodí do 9.třídy Základní umělecké školy v Karlových Varech, taneční obor. V pěti letech se stala členkou Dětského folklorního souboru Dyleň Karlovy Vary. Od devíti let studuje sólový zpěv u Mgr. Štěpánky Laitgebové.
Barbora má za sebou celou řadu vystoupení a několik účastí v pěveckých soutěžích, například Karlovarský skřivánek a Zpěváček. I přes vleklé zdravotní problémy získala letos titul Bronzový Zpěváček. Po ukončení základní školy by se ráda věnovala dalšímu studiu v oblasti zpěvu a tance.

Marianna Vasilenková

Marianna Vasilenková, 1997 ve Svidníku
Bydlí v Krajnom Čiernom pod Duklou. Zpívat začala již v mateřské škole. Během následujících čtyř let se velmi úspěšně zúčastnila nejrůznějších pěveckých soutěží. V roce 2006 byla Stříbrným slávikem Slovenska a letos se stala Zlatým slávikem Slovenska.
Kromě lidových písní má Majka v oblibě i písně populární, zúčastňuje se recitačních soutěží a učí se hrát na housle. Vzorem je pro ni strýc, který hraje ve folklórním souboru Makovica. Nejsilnější pouto ji váže k babičce Heleně, která je pro ni zosobněním ideálu ženské moudrosti, dobroty a krásy. Majka má šestiletou sestřičku Táňku, která jí ve zpívání začíná pomalu konkurovat.

Martina Kertészová

Martina Kertészová je žákyní 7. ročníku ZŠ Fatranská v Nitře. Od svých čtyř let navštěvuje nitranský folklorní soubor "Borinka". Doma si opatruje už čtyři Sláviky - dva bronzové, jednoho stříbrného a nyní i vytouženého zlatého. Kromě zpěvu ráda recituje a tančí, věnuje se i plavání a tenisu.
Martina má starší sestru Mišku, která je jí vzorem. Stará se příkladně o svého malého pejska a o dalších pět u svých prarodičů. Má veselou povahu a je hodně upovídaná.

Anna Šefčíková

Je jí 15 let, je z malé vesničky Brezovička. Má šest sourozenců. V letošním roce skončila základní školu a byla přijata na Konzervatoř v Košicích, obor cimbál. Proč si vybrala právě cimbál? Protože odmalička ráda zpívá lidové písně a tento nástroj k lidové hudbě nerozlučně patří. Na cimbál začala hrát již v Základní umělecké škole, kam chodila také na zpěv a na klavír.

Anna zpívá v souboru Šarišská lipa v Lipianech, zúčastňuje se mnohých pěveckých soutěží, ale jejím největším úspěchem je 1. místo v celostátní soutěži Slávik Slovenska 2003 a 2007.

Zahraniční zpěváčci:

Zhasima Cvetkova

Zhasima Cvetkova, Sandanski, Bulharsko
Narodila jsem se 13. 4. 1988 ve městě Sandanski. Od 1. do 7. třídy jsem chodila do základní školy "Chr. Smirenski" v rodném městě. Od 8. třídy jsem byla přijata na pěvecké oddělení humanitního gymnázia v Blagoevgradu a na oddělení cizích jazyků, kterému jsem dala přednost. Nyní jsem ve 12. ročníku jazykového gymnázia "Jane Sandanski" v městě Sandanski.
Ráda poslouchám a zpívám všechno kvalitní a hodnotné. Osobně dávám přednost makedonské lidové písni, se kterou jsem vyrostla a zpívala ji od malička. V pěti letech jsem zvítězila v soutěži "Zázrak a krása"v rozhlase v Blagoevgradu. Zpívala jsem v souborech v rodném městě a byla jsem sólistkou ve vokální skupině od 3. do 7. třídy. V sedmnácti letech jsem získala ocenění diváků na 13. ročníku festivalu Pirin - folk-2005 za umělecké provedení.
Jakmile ukončím střední školu, budu se připravovat na studium práva a anglickou filologii.
Miluji zpěv a cítím, že je mou součástí. Věřím, že i do budoucnosti se budu setkávat s hudbou a budu mít možnost prezentovat lidový zpěv.

Karolina Sypniewska

Karolina Sypniewska, z Kościeliska u Zakopaneho, Polsko
Je jí 9 let, zpívá od 6 let ve Sboru Turliki.

Andrej Merov

Andrej Merov, narozen v roce 1996
Mansijská národnost. Je členem Národního dětského divadla "Jelenimi cestičkami", v kterém vystupoval v různých částech Ruska i v zahraničí.
Andrej hraje na lidové nástroje "narsrjuch, sankvyltap" a buben. Tančí lidové tance, hraje scénky, zpívá písně mansijsky a rusky.

Orchestry pro koncert Zpíváme pro radost

Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů - BROLN

Byl založen v únoru 1952 a prvním uměleckým vedoucím se stal Jaroslav Jurášek, prvními dirigenty Alois Fiala a Emanuel Kuksa, hostoval Jaromír Dadák. Postupně přibývali další spolupracovníci - Josef Berg, Jaromír Nečas, Jaroslav Jakubíček, Fr. Dobrovolný, Vladimír Klusák, Jaroslav Krček, Jan Rokyta, Bohdan Warchal, Bohumil Smejkal a mnozí další.
BROLN vystupoval často nejen v Československu, ale absolvoval mnoho úspěšných zahraničních zájezdů. V r. 1959 to bylo na příklad velké turné po východní Asii /Vietnam, Čína, Korea, Mongolsko/, o dva roky později byl BROLN v Sovětském svazu a na Kubě. V r. 1970 účinkovala malá skupina BROLN na světové výstavě v Ósace v Japonsku, na podzim 1971 se uskutečnil dvouapůlměsíční koncertní maraton celého orchestru po Spojených státech a Kanadě.
Od r. 1978 BROLN každoročně vystupoval v roli hostitele a doprovodného orchestru na soutěžní přehlídce dětských lidových zpěváků s názvem "Děti a píseň".
BROLN byl v roce 1993 zrušen a po odmlce začal od dubna 2006 znovu vystupovat jako těleso Českého rozhlasu pod vedením vynikajícího muzikanta Jindřicha Hovorky, který toto těleso již vedl jako umělecký vedoucí v letech 1974 až 1993. Bohužel nově zřízený orchestr již vedl jen několik měsíců, kdy podlehl zákeřné chorobě. Současným uměleckým vedoucím je František Černý.
Již v loňském roce doprovázel vítězné Zpěváčky a hosty na koncertě na Žofíně, letos provázel finále Zpěváčků ve Velkých Losinách. Účinkoval také na loňské i letošní prestižní akci Folklorního sdružení ČR, Mezinárodním folklorním festivalu Pražský jarmark.

Orchestr lidových nástrojů Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ

Je nedílnou součástí Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ, který sídlí v Brně a jehož zřizovatelem je Armáda České republiky - Velitelství sil podpory a výcviku. V současné době působí v naší republice jako jediné profesionální těleso svého druhu.
Orchestr lidových nástrojů VUS ONDRÁŠ patří ke špičce svého oboru u nás. Je tvořen mladými talentovanými umělci, kteří čerpají inspiraci z lidové tradice, z projevu nejlepších zpěváků a vynikajících primášů, ale jsou si vědomi i vztahu hudebních velikánů (např. Leoše Janáčka, Bély Bartóka, Jaroslava Juráška a dalších) k lidové tradici.

V roce 1999 byl Orchestr lidových nástrojů poprvé osloven, aby doprovodil vítěze celostátní soutěže dětských talentů Zpěváčci. První společný galakoncert českých a slovenských vítězů Slávik - Zpěváčci se uskutečnil v září 2001 v Bratislavě ve studiu Slovenského rozhlasu. Tato novodobá tradice pokračuje každoročními společnými galakoncerty konanými v Praze a Bratislavě.
Orchestr připravuje samostatné hudební pořady koncertního typu, ve kterých často dochází k prolínání hudebních žánrů (folklor, vážná, etnická i moderní hudba) a v nichž často spoluúčinkují osobnosti folkloru (např. Luboš Holý, Dušan Holý, Lubomír Málek, Bohumil Smejkal a mnoho dalších), ale také osobnosti a skupiny z jiných žánrů (např. Pavel Šporcl, Zora Jandová, český chlapecký sbor Boni pueri, Felix Slováček, Jaroslav Svěcený apod.). Vedle hudebních koncertů vystupuje orchestr také jako doprovodné těleso taneční skupiny a dívčího sboru VUS ONDRÁŠ.
Doposud bylo vydáno třináct hudebních nosičů VUS ONDRÁŠ. Ročně uskuteční 220 vystoupení po celé republice i v zahraničí.

Lidová muzika z Třemošné

Muzika účinkovala již na loňském koncertu Zpíváme pro radost. Muzika vznikla teprve na konci roku 2005, jejími členy jsou však zkušení muzikanti, prověření v kapelách řady západočeských souborů (Úsměv z Horní Břízy, Rokytka z Rokycan, Jiskra z Plzně, Dyleň z Karlových Varů).
Repertoár muziky navazuje na bohaté tradice někdejšího Plzeňského lidového souboru při regionálním studiu Českého rozhlasu v Plzni a na tvorbu osobností, které se podílely na produkci tohoto západočeského hudebního centra (Zdeněk Bláha, Jaroslav Krček, Zdeněk Lukáš aj.) Kapela pod vedením Dalibora Bárty zpracovává lidové písně z Plzeňska, Chodska a jižních Čech, podílí se i na projektech, které překračují hranice tradiční lidové hudby.

Dušan Macháček

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 25.09.2007 v 22:36 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA