PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Neděle 27.09.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Vycpálkovci třikrát jinak

Vánoční koncerty souboru

Poslední dva měsíce roku jsou dobou setkávání "Vycpálkovců" s jejich Pražany, snimiž si nejen rozumějí, ale mají se i rádi. Na konci roku 2004 nás "Muzika Souboru písní a tanců Josefa Vycpálka" zavedla do oblíbeného Břevnovského kláštera s "Jubilantskou kytičkou lidových písní" či do adventní Foersterovy síně na faře kostela sv. Vojtěcha, ale nově i do Betlémské kaple, kde byla hostem vánočního koncertu chlapeckého sboru "Pueri gaudentes". Tři rozdílné role a všechny zvládnuté výborně, vždy s radostí z hraní a zpívání, která se v průběhu vystoupení postupně přenáší na celý sál, jenž se v závěru večera změnil v jednu velkou ódu na radost z muziky i ze samotného faktu setkání.

"Jubilantská kytička lidových písní" (6.listopadu 2004) přinesla pro znalce souboru několik překvapení. Cudné sestry Vycpálkovy překonaly ostych, zazpívaly a potěšily publikum svou zamilovanou písničkou "Po Starých zámeckých schodech..." loňského jubilanta Karla Hašlera. Věrka Rádyová se představila také v roli tanečnice, aby spolu s dudákem muziky (Jaroslavem Helebrantem) okouzlila tancem "helebrantem", který se jen nedopatřením zatím nedostal do pokladnice českých lidových tanců.

Předvánoční setkání začala dvěma koncerty v komorním poetickém prostředí Foersterovy síně. Byť všechny dojemné i rozverné zazněvší koledy nepatří mezi ony obecně známé, linoucí se v době adventu snad odevšad, vycpálkovské obecenstvo si mnohé z nich prozpěvovalo spolu. Chatrné paměti pomohla nejen nápověda v tištěném programu, ale i charismatický předzpěvák Vláďa Moravec (chodská koleda "Na pjekným kopečku..."). Adventní koncert je jednou z mála příležitostí, při níž nejsem odsouzena do role pasivního příjemce, kde se nemusím stydět za svůj neumělý hlas, s nímž se ráda připojím do sboru posluchačů třeba při všemi oblíbeném koledování, které ani v roce 2004 nemohlo chybět.

Jakýmsi předznamenáním či pozváním do Betlémské kaple bylo "Benedictus" z "Vianoční omše" Edmunda Paschy. Skladby ryze vánoční, netradiční svým spojením latinských liturgických a lidových prvků.

V Betlémské kapli (19. 12. 2004) vystupovala "Muzika J. Vycpálka" jako host známého rozsáhlého chlapeckého sboru "Pueri gaudentes". Nelze než ocenit sehranost dvou svébytných celků, kdy prostor byl věnován nejen jejich společnému vystoupení, ale i blokům samostatným. Zazněly tak skladby počínaje "Jistebnickým kancionálem" až po dílo žijícího skladatele, ku prospěchu věci převažovaly ty méně známé. Vrcholem večera byla již zmíněná Paschova mše uvedená Linkovou "Pastorelou". Závěr vystoupení byl promyšleně a procítěně naaranžován. V průběhu "Tiché noci", jímavě hrané Pavlem Jurkovičem na varhany a Martinem Terrayem na housle, za monumentálního zpěvu sboru zhasínala postupně světla v sále, až svítil jen vánoční stromek a několik svíček v rukou chlapců -tajemná tichá vánoční noc přicházela. Vánoční hymnou "Narodil se Kristus pán..." pak Vánoce vítala již celá zpívající Betlémská kaple.

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 02.04.2005 v 13:03 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA