PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Воскресенье 26.09.2021
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Adoptuj Greenways

Program Adoptuj Greenway je výzvou pro organizace, firmy a jednotlivce k převzetí dobrovolné péče o konkrétní úsek Zelené stezky. Příspějte i vy k čistotě, bezpečnosti a celkové péči o stezku, staňte se ochráncem, partnerem nebo sponzorem své Greenway. Dejte o sobě vědět návštěvníkům stezky a přispějte k jejich pohodě.

Co znamená adoptovat Greenway

Znamená to uzavřít dohodu se správcem nebo vlastníkem Zelené stezky o spolupráci na zajištění péče o stezku v určitém, přesně vymezeném, úseku a převzetí dohodnutých závazků.

Kdo může adoptovat Greenway a co z toho má

Adoptovat Greenway může jakákoliv organizace, spolek nebo jednotlivec, který se tím zaváže věnovat svůj čas, materiální podporu nebo finance pro zajištění údržby nebo rozvoj stezky. Pomáhá tím zajistit především bezpečnost, čistotu a údržbu stezky. Základními formami pomocí může být např.:
 • Kontrola značení, hlášení vad, případně jeho údržba
 • Pravidelný jarní a podzimní úklid (začátek a konec sezóny)
 • Vysazování květin podél stezky, pletí a zalévání
 • Instalování krmítek pro ptáky, vývěsních desek pro informace o aktivitách na stezce (po odsouhlašení správcem stezky)
 • Menší krajinné úpravy podél stezky
 • Odstraňování grafitti apod.
Adoptující organizace a osoby jsou s jejich souhlasem zveřejněni na informačních panelech v terénu a na internetových stránkách stezky. Toto zveřejnění může mít formu firemní reklamy nebo propagace konkrétní organizace. Adopcí Greenway pomůžete zkrášlovat okolí stezek v obcích i krajině a svým příkladem vést lidi k dobrovolné péči o životní prostředí.

Formy adopce Greenway

Každý může adoptovat svůj úsek Greenway podle svých možností. Dohody o adopci se uzavírají s organizací odpovědnou za celou stezku a přesně vymezí závazky a způsob spolupráce obou stran. Základní formy adopce Greenway jsou:

Ochránce Greenways - vhodné pro individuální osoby, sportovní kluby, školy, mládežnické oddíly apod. Ochránce se zavazuje k pravidelné kontrole svěřeného úseku, sledování kvality značení, poškození povrchu stezek a k iniciativě při jejich odstraňování. Zjištěné závady a návrhy postupují manažerovi stezky, který zajistí jejich odstranění.

Partner Greenways - vhodné pro organizace, firmy i jednotlivce, kteří mohou zajistit technické a materiální prostředky k údržbě a zlepšování stavu daného úseku stezky. Znamená to poskytnutí potřebné techniky, nářadí, pracovních sil a materiálu. Partner tím zajišťuje veškerou péči o svoji Greenway. Hodnota poskytnutých služeb a materiálu je darem a může být odečtena ze základu daně dárce.

Sponzor Greenways - vhodné pro firmy a instituce, schopné finančně přispívat k zajišťování údržby, rozvoji a propagaci určitého úseku Greenway. Sponzor poskytuje pravidelně, jednou ročně finanční prostředky na účet organizace zajišťující rozvoj celé stezky. Použití těchto prostředků je průkazně doloženo dárci, který je jako dar může odečíst ze základu své daně.

Jak se ucházet o adopci Greenway?

Bydlíte blízko Zelené stezky nebo máte svůj oblíbený a často navštěvovaný úsek některé z Greenways? Chcete pomoci s udržováním dobrého stavu této části Greenway nebo máte nápady na její zlepšení?

Vyhledejte na těchto internetových stránkách organizaci odpovědnou za celou stezku, nebo se obraťte na manažery programu Greenways v brněnské a pražské kanceláři Nadace Partnerství. Oba způsoby Vás přivedou k manažerovi příslušné Greenway, který Vám nabídne schůzku a uzavření dohody o spolupráci.

Které úseky Greeway už byly adoptovány?

Program Adoptujte Greenways je v České republice v začátcích. Za většinu úseků Zelených stezek/Greenways zatím odpovídají obce, případně spolky obcí příslušné podle katastru. V mnoha případech si však obce tuto povinnost neplní. Částečnou odpovědnost (pouze za stav značek) nese Klub českých turistů.

Za dobré příklady lze označit Sdružení Cyklistické stezky Brno-Vídeň. Členské obce tohoto sdružení každoročně investují do údržby a zlepšení infrastruktury stezky, zlepšování informačních systémů a podporu turistiky v širokém koridoru podél stezky.

Jednání o skutečné adopci Greenways probíhá v oblasti Znojemské vinařské stezky s Cykloklubem Kučera. Cyklistický klub by měl převzít roli organizace odpovědné za rozvoj stezky, tj. především zajistit pokrytí tras Greenways v délce 220 km funkcí Ochránců.

Jak jinak pomáhat Zeleným stezkám Greenways?

Jezdíte rádi po Zelených stezkách? Rádi byste pomohli, ale nemáte možnost adoptovat svoji Greenway? Tady je pár dalších návrhů:
 • znáte někoho, kdo může adoptovat Greenway? Poraďte mu co může udělat pro stezku
 • měli jste na Greenways krásný zážitek? Napište nám, napište do novin, oslovte své poslance se žádostí, aby podpořili více projektů Greenways ve Vašem okolí a v České republice vůbec
 • máte hezké fotografie nebo video záznamy z Greenways? Pošlete nám je, použijeme je k propagaci
 • pozvěte na stezku Vaše známé a přátele. Pošlete nám jakýkoliv nápad na zlepšení Zelené stezky
 • podělte se se svými zkušenostmi a názory prostřednictvím našeho diskusního fóra
Chcete se poradit?

Chcete vědět kudy vede nejbližší Zelená stezka Greenway?

Zajímáte se o zkušenosti s Adopcí Greenways u nás i v zahraničí?

Nevíte, kdo je zodpovědnou organizací za celou stezku?

Chcete přímý kontakt na manažera stezky?

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://kmw.greenways.info

AKTUALIZACE: Petr Vlk org. 2, 02.02.2004 v 12:51 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
  FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
   TURISTIKA